Warto wiedzieć
Wielokrotnie podkreślaliśmy powszechność sprzętu inwigilacyjnego. Nawet Policja mimo oficjalnego zarządzenia Komendanta Głównego Policji wciąż używa systemów komunikacji radiowej, które można podsłuchać za pomocą prostego analogowego skanera częstotliwości.
Kolejny przykład z życia codziennego świadczący o popularności i dostępności urządzeń podsłuchowych. Tym razem w Trójmieście zgłoszono znalezienie urządzeń podsłuchowych w pomieszczeniach spółdzielni mieszkaniowej
W Internecie znajduje się wiele ciekawych artykułów na temat sprawdzonego oraz prawdopodobnego funkcjonowania oprogramowania Pegasus (NGO). Jeśli oprogramowanie wykorzystuje luki w bezpieczeństwie systemów operacyjnych czy też samych urządzeń to wydaje się, iż jesteśmy bezbronni.
Po raz kolejny z mediów dochodzą nas informacje o inwigilacji prowadzonej przez przyjaciół i wrogów w świecie polityki. Pokazuje nam to jak ważne jest zabezpieczanie się przed podsłuchami podczas spotkań nawet w gronie zaufanych osób. [foto PAP]
Okres wakacji sprzyjał rodzinnym wyjazdom. Ostatni kwartał roku niesie dla branży ICT czas nieustannych podróży. Zwracajmy uwagę na przewody zasilające nasze telefony, nowy sprzęt w samochodzie, nietypowe urządzenie zainstalowane w hotelowych łazienkach czy sypialniach, nawet w samolocie powinniśmy zachować czujność.
Istniejący oraz nowo pojawiający się sprzęt w środowisku naszej pracy oraz w domu powinien wzbudzić nasze zainteresowanie. Kamery inwigilujące mogą być instalowane w dowolnym urządzeniu. Długopis, zegar, wentylator, czujka dymowa czy żarówka stanowią potencjalne źródło podglądu i podsłuchu.
W przeszłości mikrosprzęt do podsłuchów i nagrywania był drogi i trudno dostępny. Większość z nas mogła mieć z nim styczność co najwyżej w mediach lub filmach. Dziś jednak nowoczesne technologie czy tzw. „sprzęt szpiegowski”, jak urządzenia podsłuchowe czy sprzęt do nagrywania z ukrycia, są na wyciągnięcie ręki .
Błąd usługi wideorozmów FaceTime w urządzeniach Apple pozwala na podsłuchiwanie użytkowników z wykorzystaniem mikrofonu i kamerki w telefonie jeszcze przed odebraniem połączenia - poinformował we wtorek serwis Tech Crunch.
Coraz więcej Polaków może być objętych podsłuchem przez służby. W 2015 służby specjalne podsłuchiwały 5431 obywateli, w 2016 roku 5881, w roku 2017 aż 6402. Z danych policji wynika, że liczby te mogą sięgać nawet 9725.
Jeśli na widok dzwoniącej osoby mruczycie coś pod nosem, bo nie macie ochoty z nią rozmawiać… to mamy nadzieję, że nie jesteście posiadaczami urządzeń Apple, a wasz znienawidzony rozmówca nie korzystał z Facetime. Bo jeśli tak, to wasze mruczenie mogło być przez niego usłyszane.
Podsłuchiwanie i podglądanie przeciwników – zwłaszcza w alkowach – staje się w Gruzji coraz powszechniejszą metodą walki o władzę.
Marek F. usłyszał wczoraj wyrok za założenie podsłuchu w bielskich spółkach węglowych.
Mikrofon z baterią znaleziono pod krzesłem w kieleckiej siedzibie SLD. Nie ujawniono, czy był to podsłuch - sprawą już zajęła się prokuratura.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obu mężczyzn w środę. Dziś postawiono im zarzuty - dowiedziała się "Wyborcza".
Niemiecki rząd zaostrzył krytykę pod adresem USA w związku z zarzutami dotyczącymi rzekomego inwigilowania kanclerz Angeli Merkel przez amerykańskie służby wywiadowcze. Podsłuchiwanie jest przestępstwem - powiedział szef MSW Niemiec Hans-Peter Friedrich.